fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Liepājas ielā pie pasta piemin 1991. gada barikādes

image
22
Jan

Liepājas ielā pie pasta piemin 1991. gada barikādes

  • Kuldīgas BJC
  • 22/01/2018

20. janvāra pievakarē Liepājas ielā pie pasta ēkas tika pieminētas 1991. gada barikādes un atsaukti atmiņā tie notikumi, kas norisinājās 27 gadus atpakaļ Kuldīgā un citās Latvijas pilsētās.

Liepājas ielā pie pasta piemin 1991. gada barikādes

Sižets no Skrundas TV:

Kuldīgā Barikāžu laiks bija īpaši saspringts, jo pilsēta bija otrs stratēģiski svarīgākais punkts, ja nu Rīgā ieņemtu televīzijas un radio ēkas, tad par notiekošo pasaulei tiktu ziņots tieši no Kuldīgas. Toreiz, 1991. gadā, kuldīdznieki cēla barikādes, no padomju okupācijas spēkiem aizsargājot pasta ēku un raidstaciju, tāpat daudzi pilsētnieki tolaik devās celt barikādes Rīgā.

Šogad savādāk kā citus gadus Barikāžu pasākums norisinājās Liepājas ielā pie pasta ēkas, kas savulaik bija barikāžu norises vieta. Pasākumā apmeklētājiem bija iespēja dzirdēt atmiņu stāstus, kuros dalījās pašmāju barikāžu dalībnieki un tie kuldīdznieki, kas bija netieši saistīti ar 1991. gada barikādēm. Liepājas ielā bija novietota tā laika lieljaudas tehnika tieši tur, kur tā atradās 27 gadus atpakaļ. Pasākuma organizatori min, ka tieši šī tehnikas, atmiņu stāstu, ugunskuru un gaismas instalāciju klātesamība radīja nostaļģiskas atmiņas par laiku, kad pilsētas ielās slējās barikādes, kā arī varēja novērot apmeklētāju interesi gan par smago tehniku, gan atmiņu stāstiem, kuros ikviens apmeklētājs ieklausījās un savā starpā apsprieda dzirdēto. Laikapstākļi, lai arī pasākuma apmeklētājus lutināja ar ne pārāk lielu salu, ikvienam bija iespēja sasildīties ar siltu zupu, tēju vai svaigi ceptu maizi uz ugunskura.

Ne tikai atmiņu stāstos, bet arī pasākuma laikā cilvēki atzina, ka tautas vienotība ir tā, kas dod spēku un drosmi stāsties pretī nezināmajam, un ja būtu jāsargā un jāceļ barikādes vēlreiz, tad ikviens būtu gatavs to darīt ar apvienot tautas spēkus, lai aizstāvētu savu Latviju.

Kuldīgas nov. Bērnu un jauniešu centra pasākumu organizatore A. Roga min, ka filmējot atmiņu stāstus par barikāžu norisi atklājās arī tādi fakti, kas līdz šim nekur iepriekš nebija dzirdēti. “Katrā stāstījumā mēs klausījāmies ar aizrautību un gaidām, kas vēl nedzirdēts atklāsies no šīm atmiņām.” A. Roga uzskata, ka ir ļoti labi, ja skolēniem patriotiskās audzināšanas ietvaros vēstures stundās stāsta par Barikādēm un to norisi,  bet dzirdēt atmiņas, emocijas, notikumus un sajūtas no pašiem barikāžu dalībniekiem, tā ir iespēja vēl dziļāk izprast šos vēsturiskos notikums. Tāpēc arī Kuldīgas nov. Bērnu un jauniešu centra kolektīvs šī pasākuma ietvaros nolēma izveidot video materiālu, kas turpmāk kalpotu arī kā metodiskais materiāls skolēniem vēstures stundās. Materiāls būs pieejams ikvienam, kam interesēs un būs vēlme to noskatīties.”

Barikāžu atceres pasākumu Kuldīgā jau tradicionāli organizē Kuldīgas nov. Bērnu un centrs. Šajā gadā Kuldīgas nov. BJC īpašu paldies par atmiņu stāstiem vēlas teikt Jurim Hofmanim, Ingrīdai Polei, Intam Folkmanim, Aleksandram Langem, Ingai Zelcerei, Viktoram Fiļippovam, Dainai Tāfelbergai. Par līdzdalību pasākuma organizēšanā pateicību izsakām Mācītājam M. Burke – Burkevicam, ZS 45.Nodrošinājuma bataljona zemessargiem, Kuldīgas 58. skautu vienībai, Latvijas valsts ceļi Kuldīgas nodaļai un personīgi Andrim Upmalim, Kuldīgas Kultūras centram un personīgi Andrim Grīnvaldam, Kuldīgas Sporta skolai, Kuldīgas novada muzejam, Kuldīgas nov. BJC popgrupai "PUTEX", Viesnīcai "Jēkaba sēta" un personīgi Aleksandram Langem, DTT Solutions un Artim Reimanim.